Niebieska mgła

Posted: 25/08/2010 in Artyści polscy w Ameryce, Katalogi
Tagi: , , , ,

Niebieska mgła, o twórczości Marii Fuks, wystawa „City, Love & Emotions”, malarstwo i rysunki Marii Fuks, EmArt Gallery, Nowy Jork, 29 czerwca – 29 lipca 2007, [tekst na potrzeby wystawy].

Nic nie jest dopowiedziane. Nie ma szczegółów, ostrych kolorów, topografii. Wszystko jest mgliste i rozmyte. Linie falują, mieszają się, uciekają. Reszta to woda i piach, kipiące w tyglu twórczości, mieszkającej na stałe w Niemczech, polskiej artystki – Marii Fuks.

Maria Fuks, z cyklu Balet: The Company, foto. zb. artystki.

Maria Fuks maluje portrety, sceny zbiorowe i martwą naturę. Tematem najważniejszym i wiążącym staje się człowiek. Przedstawiany w aktach, scenach zbiorowych, w działaniach i podczas wypoczynku. Jest nie tylko zwykłym widzialnym obiektem, ale i źródłem przemyśleń, filozofii, wspomnień i uczuć. Nawet martwe natury noszą znamiona ludzkiej obecności, bo ktoś umył kieliszki, ktoś ustawił owoce, ktoś otwarł okno…

Jej sztuka mówi o ludziach i ich świecie, jest jednak pozbawiona długich i konkretnych opowieści. W obrazach nie sposób odnaleźć klasycznej, posiadającej wstęp, rozwinięcie i zakończenie narracji. Dzieła Marii Fuks, to tylko szkice przypadkowych wyrazów. Postaci nie mają wyraźnych rysów twarzy, budynkom brak okien, drzewom liści… Artystka maluje tylko dany moment, gest, fragment pozy tanecznej, epizodyczne ustawienie przedmiotów. Pomimo braku opisowości obrazy Marii Fuks są tak sugestywne, że można odczytać z nich cały świat: biografie bohaterów, ich myśli, czyny, stroje, sposób chodzenia, a nawet niedyspozycje, czy adres pod jakim się znajdują. Wszystko. Chwile ulotne, a jednak przyłapane.

Działalność twórcza artystki nie koncentruje się jednak na przedmiotowości i tematyce. Jej prace, to subtelny striptiz emocjonalny. Każde dzieło przesiąknięte jest określonym stanem psychicznym. Raz miłość, innym razem nienawiść, to znów pożądanie lub pustka, radość albo smutek. „Chciałabym, aby sztuka mówiła o prawdach zwyczajnych. A sprawy zwyczajne to miłość, samotność, ból, cierpienie, radość brania i dawania” – przyznaje Maria Fuks.

Maria Fuks, Widok na most w Central Parku, foto. zb. artystki.

Artystka potrafi przedstawić najbardziej intymne chwile tak, że widz czuje się ich głównym bohaterem. Uczestniczy w scenie, którą ogląda. Przenosi się w czasie. Rozpoznaje zapachy, dźwięki, dotyk i emocje towarzyszące temu, co dzieje się na obrazie.

Twórczość Marii Fuks jest potwornie prawdziwa. Pokazuje widzowi osobowość i naturę samej artystki. Staje się niebezpiecznym narzędziem w rękach wrażliwej i niekonwencjonalnej kobiety. Malarka posiada specyficzny styl. Pozornie jej dzieła zdają się być tworzone w gorączce, są jednak przemyślane i skończone w każdym calu. Maria Fuks używa kolorów przyprószonych, przywodzących na myśl kawę z mlekiem, piach czy głęboką wodę. Dzięki temu zabiegi techniczne nie odciążają, a przeciągają widza na stronę podtekstów i prawd zawartych w czystym zamyśle twórczym.

Oprócz malarstwa i rysunku artystka zajmuje się również i rzeźbą. W tej dziedzinie tworzy zarówno dzieła ceramiczne, jak i kamienne. W tej formie wyrazu również najważniejszym tematem staje się człowiek. Istota myśląca, przeżywająca – żywa.

Maria Fuks, Korowód taneczny, foto. zb. artystki.

Maria Fuks urodziła się w miejscowości Osiek. Pochodzi z rodziny o wiekowych tradycjach artystycznych, związanych z malarstwem i rzeźbiarstwem. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na wydziałach rzeźby oraz malarstwa i rysunku. Studia ukończyła w 1983 roku, a rok później wyjechała z kraju. Od 1984 mieszka i tworzy w Norymberdze. Nie jest to jednak jej jedyne miejsce na ziemi. Maria Fuks przebywała w USA, we Francji, jak również na Wyspach Kanaryjskich, gdzie odbywała stypendium. Jej pozycja artystyczna jest obecnie dobrze ugruntowana. Artystka należy do trzech znaczących ugrupowań międzynarodowych: „Emocjonaliści” (USA), Federation Internationale Culturelle Feminine (Paryż) oraz „Kunstgilde” (Parsberg, Bawaria). Oprócz własnej działalności artystycznej jest społeczną aktywistką. Działa na rzecz młodych polskich twórców, którym pomaga współorganizując z „Wieżą Krakowską” w Norymberdze liczne przedsięwzięcia, głównie wystawy. Maria Fuks ma na koncie niezliczona liczbę ekspozycji, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Niedawno pokazywała rysunki i malarstwo, w działającej od ponad roku Emart Gallery, na nowojorskim Queens. Wystawa nosiła tytuł „City, Love & Emotions”, trwała do 29 lipca 2007 roku i przyniosła artystce kolejne sukcesy.

Dla Marii Fuks „sztuka jest wewnętrznym monologiem”. Jak sama wyznaje: „próbuje świat rozumieć, szukam prawidłowego klucza do wypowiedzi i mam nadzieje, że go znajdę”. Twórczość Marii Fuks, to emocjonalna sztuka z klasą.



Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s