Emocjonalny rygor Hanki, 2013.

zawa16_id277_sid_182xauto

Materiały Galerii Roi Dore

Gdy odcina się człowieka od jego korzeni i przenosi do innych warunków życia, wymusza się na nim asymilację. Jednych to niszczy, powoduje ukrycie i oddanie cichej egzystencji. Drugim daje możliwość odkrycia zupełnie nowego „ja”. Tak było w przypadku Hanny Zawy-Cywińskiej. Z warszawskiej dziennikarki zmieniła się w emigracyjną artystkę, konsekwentnie i z sukcesem drążącą różne techniki wyrazu.

Artystyczne działania Hanna Zawa-Cywińska rozpoczęła dopiero po przyjeździe do Ameryki. Było to w 1967 roku, kiedy z synem i mężem zamieszkała w Nowym Jorku. Nie mogąc znaleźć pracy w zawodzie – ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim – rozpoczęła przygodę ze sztuką. „Gdy syn poszedł do szkoły, zostawałam sama w pustym domu i nie miałam co robić” – przyznała po latach w jednym z wywiadów.

Na State University of New York studiowała grafikę i reklamę. Ponadto, za namową profesorów podjęła wyzwania malarskie. W latach 1994-2004 przeniosła się do Szwajcarii. Potem powróciła do Warszawy. Artystka należała m. in. do nowojorskiego Polish American Artists Society (PAAS), szwajcarskiego Stowarzyszenia Sztuki Wizualnej Visarte oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki.

zawa217_id277_sid_182xauto

Materiały Galerii Roi Dore

W  dotychczasowym dorobku Hanna Zawa-Cywińska odnotowała ponad 150 wystaw zbiorowych i indywidualnych, które miały miejsce m. in. w: Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Polsce i Francji. Jej prace przyjęte zostały do takich kolekcji jak: National Museum of Women in Arts w Washingtonie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, niemieckiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hünfeld, czy MIT Museum w Cambridge.

Dzieła Hanny Zawy-Cywińskiej przesycone są neurotycznym lękiem przed chaosem. Wszystko utrzymane jest w doskonałym porządku. „Zakrywam wrażliwość rygorem” – mówi o swoich obrazach artystka. Od początku działalności wykonuje prace abstrakcyjne. Źródeł tego działania poszukiwać można w fascynacji płótnami Marka Rothko czy Ada Reinhardta.

zawa26

Materiały Galerii Roi Dore

Tworzone przez Hannę Zawę-Cywińską obrazy najczęściej układają się w cykle. Ich tytuły – „Zapisy”, „Tablice”, „Relikwiarze” – odsłaniają inspiracje jakie zawładnęły malarką. Artystka podkreśla, że to kontakt z widzem i przekazywanie mu emocji jest jednym z podstawowych motywów pchających ją do tworzenia. W płaszczyźnie technicznej eksperymentuje z różnymi tworzywami. Wśród nich są kolorowe kable elektryczne czy pewna tajemnicza substancja chemiczna, która podgrzewana daje możliwość rzeźbienia.

Monochromatyczna paleta, relief i rygor to charakterystyczne wyróżniki twórczości malarskiej Hanny Zawy-Cywińskiej – ukształtowanej emigracyjnym losem, niezwykle interesującej artystki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s