Film o Rudolfie Modjeskim – wywiad, cz. 1

Posted: 12/12/2013 in Artyści polscy w Ameryce, Vector Polonii
Production Stills - Bridging Urban America-Huey P. Long -New Orl

Basia i Leonard Myszynscy podczas realizacji filmu, New Orleans Lakefront Airport. Foto. dzięki uprzejmości B. Myszynski.

„Rozpoczynamy filmową historię wybitnych Amerykanów polskiego pochodzenia” – mówi Barbara Myszynski, reżyserka i producentka filmu o Rudolfie Modjeskim, w wywiadzie z Anną Rudek-Śmiechowską.

ARS: Obecnie, wraz z partnerem Leonardem Myszynskim, pracuje Pani nad filmem o Rudolfie Modjeskim, co to za projekt?

BM: Jest to 90-minutowy film telewizyjny, który nosi tytuł „Bridging Urban America – The Story of Master Engineer Ralph Modjeski”. Dokument opowiada o życiu tego geniusza i 8 jego mostach oraz o tym, jak wpłynęły one na miasta, handel i kulturę. Chodzi o miejski postęp, rozwój, jaki miał miejsce w USA oraz przywództwo w inżynierii, które osiągnięto dzięki pomysłowości i innowacyjności. Osobiście zachwycił nas związek między sztuką i nauką. Modjeski był wirtuozem fortepianu, co pomagało mu w rozwiązywaniu złożonych problemów w mostownictwie. W swoich projektach odzwierciedlał bogactwo kulturowe, jakie posiadał w związku z pochodzeniem. Na poziomie filozoficznym, film opowiada o mocnych fundamentach oraz o sile wpływania na społeczeństwo oraz jego rozwój. Technicznie to poważne przedsięwzięcie ze względu na budowle i związane z tym podróże, filmowanie z powietrza, animacje.

Production Stills - Bridging Urban America-Huey P. Long -New Orl

Camera preparation for Aerials of Huey P. Long Bridge shoot – DP Leonard Myszynski with Camera Operator Judd – New Orleans Lakefront Airport. Foto. dzięki uprzejmości B. Myszynski.

ARS: Dlaczego właśnie postać tego konstruktora?

BM: To był dla nas naturalny bieg rzeczy. W związku z poprzednim filmem dotyczącym Heleny Modjeskiej (2009, http://www.modjeskawomantriumphantmovie.com) byliśmy mocno zaznajomieni z jego historią, mieliśmy również zaufanie rodziny. Spadkobiercy zwrócili się do nas z pytaniem, czy nie bylibyśmy zainteresowani opowiedzeniem historii Ralpha. Ale to dr Jan Płachta (który przez 30 lat, wykładał na temat dokonań Modjeskiego) przypieczętował ostatecznie całą transakcję. Od samego początku był nie tylko zwolennikiem projektu, ale i naszym kluczowym doradcą. Podobnie jak w przypadku Heleny, dotychczas nie powstał żaden film o Ralphie, a w tym roku firma, której był założycielem, świętuje swoje 120-lecie.

ARS: Czy postać Modjeskiego jest znana i rozpoznawana w Stanach?

BM: Tak i nie. Większość inżynierów, którzy studiowali historię mostów jest zaznajomionych z nazwiskiem, ale wiedzą niewiele więcej. Byłam zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, jak niewielu Amerykanów polskiego pochodzenia o nim wie. I oczywiście, bardzo niewielu Amerykanów zna jego imię, nie mówiąc o wpływie jaki miał na transport i handel w USA. Jego historia jest jak ukryty klejnot! To daje nam silną motywację, aby zrobić ten film.

03

Plakat filmowy. Foto. dzięki uprzejmości B. Myszynski.

ARS: Jak pozyskujecie Państwo fundusze na ten projekt? Kim są dotychczasowi sponsorzy? Kto jeszcze może pomóc? 

BM: Jest to bardzo drogi dokument ze względu na złożoność projektu i podróże. Dr Jan Płachta ofiarował fundusze na badania, jeszcze przed rozpoczęciem całego projektu. Bez tej dotacji byłoby nam trudno zacząć. Jeden z naszych klientów korporacyjnych ofiarował największe, do tej pory, wsparcie finansowe. Wiele organizacji polonijnych wspomogło nas drobnymi sumami, podobnie jak i osoby prywatne. Modjeski&Masters również z nami współpracują. Mimo to zdołaliśmy zebrać jedynie 1/3 funduszy. Szukamy kilku dużych partnerów, którzy chcieliby zobaczyć swoje nazwiska pojawiające się na ekranie wraz z filmem. Zwróciliśmy się o pomoc do różnych organizacji, izb gospodarczych, władz mostowych, inżynierów. Staramy się o kilka amerykańskich dotacji. Organizujemy również powszechną zbiórkę („Crowd Funding”), w której po wpłaceniu 50 dolarów dotacji, otrzymuje się filmową koszulkę z mostem Ben Franklin Bridge w Filadelfii. Jeśli weźmie w niej udział odpowiednia ilość ludzi, może zgromadzimy wystarczającą ilość środków. Jednak bez większych funduszy, film nie zostanie ukończony.

Więcej o projekcie http://www.facebook.com/bridgingurbanamerica, tam również można nabyć koszulkę.

Niebawem dalsza część wywiadu z Basią Myszynski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s