Bilety, bilety, bilety – wystawy w lutym 2014

Posted: 10/01/2014 in Artykuły prasowe, Artyści w Polsce, Galerie, Rynek sztuki, Vector Polonii
01

Waldemar Świerzy, „Nocny kowboj”, plakat, 1973.
foto. dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego, Katowice

Nadchodzący Nowy Rok to świetny czas na rewolucję. Niech w kalendarzu znajdzie się miejsce, a w planach czas na pocieszenie oka dokonaniami artystów. W prezencie ofiarujmy sobie bilet na wystawę, do kina czy teatru. Udajmy się tam, gdzie się dzieje!

Kreska w Katowicach

Na ścianach Muzeum Śląskiego zaprezentowano 100 plakatów. Wszystkie podpisane przez wybitnego, polskiego artystę Waldemara Świerzego. Urodzony w Katowicach twórca poświęcił swoje życia pracom graficznym. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli „Polskiej Szkoły Plakatu”. Stworzył ponad 1800 projektów plakatów, a także okładki płyt i książek. Był autorem cyklu „Wielcy ludzie jazzu”, czy kultowego wizerunku Jimmiego Hendrixa i wielu innych, znanych dzieł. Jego prace charakteryzowała specyficzna kreska, tendencje do wykorzystywania malarstwa, wrażliwość na kolor. Korzystał ze zdobyczy pop-artu, secesji czy sztuki ludowej. „…W swej twórczości niczego nie fałszował. Co najwyżej dodawał trochę osobistego ciepła, którego miał tyle w sobie dla innych” – napisał o twórcy Jacek Marczyński. Na katowickiej ekspozycji zobaczyć można m. in.: plakat z 1955 r., stworzony do filmu „Czerwona oberża”, czy ten z 1957 r. do „Bulwaru zachodzącego słońca” oraz kilka portretów wybitnych przedstawicieli polskiej śmietanki artystycznej, w tym: Sławomira Mrożka i Tadeusza Grabowskiego i wiele innych. Pokaz trwać będzie do 2 lutego 2014 r.

Pokojowe rozwiązania

02

Waldemar Świerzy, „Przełomy Missouri”, plakat, 1978.
foto. dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego, Katowice

W Museum of Contemporary Art w Sydney pokazywana jest wystawa prac Yoko Ono. Nosi ona tytuł „Wojna się skończyła! (jeśli chcesz): Yoko Ono”, który jest cytatem z kampanii, przeprowadzonej przez artystkę wraz z Johnem Lennonem w 1969 r. Na samej ekspozycji można zobaczyć przekrój twórczości Yoko Ono (od lat 60 po współczesność), w tym: rzeźby, instalacje, filmy, spektakle i teksty. Wystawa ciekawa, a hasło niestety wciąż aktualne.

 Brązowy Dziki Zachód

Kim był Kit Carson, można dowiedzieć się na trwającej w nowojorskim Metropolitan Museum ekspozycji, zatytułowanej „The American West in Bronze, 1850-1925”. Pokazany  na niej obraz Dzikiego Zachodu zamknięty został w 65 rzeźbach, autorstwa 28 artystów. „Jest to pierwsza pełnowymiarowa wystawa poświęcona temu zagadnieniu” – podkreślają organizatorzy. Ekspozycja obejmuje okres od połowy XIX w. do lat 20 XX wieku, a więc czas kiedy legenda była wciąż żywa. Wśród nazwisk na ekspozycji pojawią się flagowi artyści amerykańscy, jak: Frederic Remington i Charles M. Russell, ale także James Earle Fraser, czy Paul Manship. Prezentacji towarzyszy katalog oraz wiele ciekawych wydarzeń edukacyjnych, filmowych oraz wykłady i kursy. Sama wystawa to niezwykła wędrówka w nieistniejący już świat, jakże bajeczny i legendarny. To również okazja do odkrycia w odmętach pamięci obrazów rodem z westernów czy książek.

Miś z Katalonii

03

Eksponaty z Muzeum Zabawek w Figueres. foto. ARS

W Katalonii, jakieś 40 km od Barcelony, znajduje się miejscowość Figueres. Tam, oprócz popularnego muzeum Salvadora Dali znajduje się ciekawe Muzeum Zabawek (Museu del Juget de Catalunya). Krążąc po salach, można podróżować w czasie dziecięcych zabaw począwszy od antyku, poprzez czasy reprezentowane przez przedmioty należące do Salvadora Dalí czy Joana Miró, po współczesne roboty i komiksy. Zobaczyć można niezwykłe samochody i domki dla lalek, a także kościoły z figurkami księży i wiernych, czy całe procesje. Ciekawą jest również sama strona internetowa placówki.

Krakowskie Szopki

IMG_6562

Eksponaty z Muzeum Zabawek w Figueres. foto. ARS

Świąteczny nastrój podtrzymać można udając się na wystawę Szopek Krakowskich prezentowanych w Pałacu Krzysztofory, do lutego 2014 r. Zwyczaj budowania przenośnych szopek ma genezę w jasełkach i organizowanych, głównie przy kościołach, replikach stajenki betlejemskiej. Najstarsze krakowskie szopki pochodzą z połowy XIX w., a ich autorami byli murarze i cieśle. Obecnie tworzyć może je każdy, a wystawiać ten, kto zdobędzie uznanie w corocznym konkursie odbywającym się w grudniu, na Rynku w Krakowie.

Artykuł ukazał się na łamach „Vectora Polonii”, styczeń 2014. Strona gazety: http://www.vectorpolonii.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s