Dłonie Olgi Boznańskiej

Posted: 05/02/2014 in Archiwum Emigracji, Artyści Polscy na świecie, Katalogi, Paryż, Rynek sztuki

Opary paryskich farb i barw opanują sale chicagowskiego muzeum. Wykład na temat twórczości i życia Olgi Boznańskiej, w Muzeum Polskim przy 984 N. Milwaukee Avenue, wygłosi historyczka sztuki doktor Ewa Bobrowska.

MadameParis

Olga Boznańska, Madame Paris, ok. 1939 r. Materiały prasowe.

Chicago – Kraków

Prelekcja, która odbędzie się w Muzeum Polskim w Chicago, a wygłoszona zostanie przez dr. Ewę Bobrowską, nosi tytuł „Olga Boznańska (1865-1940) i jej artystyczne przyjaźnie”. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach przygotowań i promocji jesiennej ekspozycji dzieł artystki, realizowanej dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa, to hołd i przypomnienie, a także sposób na uczczenie 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki. W salach krakowskiego muzeum zobaczyć będzie można ok. 180 obrazów Boznańskiej, a także dzieła innych twórców, przedstawiane w celach porównawczych. Jak piszą organizatorzy „ambicją wystawy będzie przedstawienie prac Boznańskiej w kontekście malarstwa światowego”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również obrazy artystki, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce.

Katalog dzieł wszystkich

Dzieła Boznańskiej stały się również tematem przygotowywanego przez Ewę Bobrowską katalogu prac wszystkich artystki. Publikacja (niezwykle ambitna i trudna w realizacji) pojawi się w 2015 roku. Będzie to znacząca pozycja wśród druków dotyczących polskiej sztuki na świecie.

„Projekt kompleksowego opracowania całości spuścizny artystycznej malarki ma kapitalne znaczenie z punktu widzenia naukowego – wspomina autorka – Jego realizacja pozwoli na zrekonstruowanie zasadniczych linii rozwoju jej twórczości, ułatwi ustalenie datacji poszczególnych dzieł oraz tożsamości portretowanych modeli, a dzięki możliwym porównaniom pozwoli właściwie odtworzyć społeczny i artystyczny kontekst działalności artystycznej Boznańskiej. Umożliwi również przypisanie właściwego jej miejsca w historii sztuki polskiej i światowej, w oparciu nie tylko o krążące o niej mity i anegdoty, ale o rzetelną analizę historyczną i stylistyczną”. Podkreśla również znaczenie publikacji dla rynku sztuki, wspominając, iż stworzy ona „podstawę do oceny porównawczej pojawiających się na nim prac”.

O artystce słów kilka

Olga Boznańska (1865-1940) była córką Francuzki – Eugenii Mondan i Polaka. Artystycznie kształcona była już od dziecka. Najpierw przez matkę, potem na krakowskich kursach, a w latach 1886-1889 na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie uczyła się pod opieką Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. „We Francji rozwinęła karierę międzynarodowej portrecistki” – można wyczytać w informacji prasowej dot. w/w wykładu. „W swych obrazach artystka skupiła się na twarzy modela oddając stan jego psychiki, nastrój chwili i cechy charakterologiczne zarazem; szczególną wagę przywiązywała też do kształtu dłoni” – pisze o cechach twórczości artystki Irena Kossowska. Jako ceniona artystka Boznańska pokazywała prace zarówno na starym kontynencie (Berlin, Monachium, Praga, Londyn, Paryż, Wiedeń, Amsterdam, Wenecja), jak i w Stanach Zjednoczonych. Wśród nagród otrzymała: order Polonia Restituta, Grand Prix na Wystawie Expo w Paryżu i wiele innych.

Więcej na temat artystki przeczytać można w tekście Ireny Kossowskiej opublikowanym na łamach portalu culture.pl (http://culture.pl/pl/tworca/olga-boznanska).

O prelegentce słów kilka*

Bobrowska2

Dr Ewa Bobrowska. Materiały prasowe.

Doktor Ewa Bobrowska jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Panthéon-Sorbonne w Paryżu oraz psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się historią sztuki XIX i XX wieku. Jest autorką licznych tekstów na temat sztuki polskiej w Paryżu. Ma na swoim koncie liczne wystawy na temat kultury, historii i sztuki polskiej, które odbywały się we Francji, Polsce i USA oraz wystawy monograficzne takich artystów, jak: Olga Boznańska, Mela Muter, Bolesław Biegas, Wacław Zawadowski, Konstanty Brandl, Witold Januszewski. W latach 1988-2002 była kustoszem, a następnie kierownikiem kolekcji artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu. Obecnie pracuje w europejskiej filii Chicagowskiej Terra Foundation for American Art, gdzie jest kierownikiem programów stypendialnych i informacji naukowej.

*Wszystkie fakty z życiorysu cytowane za informacją prasową Muzeum.

Zaproszenie na wykład

O wystawie i wyzwaniach związanych z jej realizacją, a także o sprawach i znaczeniu publikacji katalogu prac wszystkich Olgi Boznańskiej posłuchać będzie można w najbliższą środę w chicagowskim muzeum. Spotkanie odbędzie się w języku polskim. Bilety wstępu to dobrowolna dotacja na rzecz Muzeum (sugerowana wysokość wpłaty to 10.00 $). Przybycie należy potwierdzić telefonicznie (1-773-384-3352 wew. 101) lub poprzez profil na FB –https://www.facebook.com/events/603776723028366/

„Olga Boznańska (1865-1940) i jej artystyczne przyjaźnie”
Wykład dr Ewy Bobrowskiej
Dzień: 12 lutego 2014 r. (środa)
Godzina 18:30
Miejsce: Sala Główna Muzeum Polskiego w Ameryce im. Sabiny F. Logisz
Adres: 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s