Polacco. Włoskie ślady

Posted: 28/03/2014 in Artykuły prasowe, Artyści Polscy na świecie, Vector Polonii

Liczne nazwiska na liście studentów. Popiersia. Freski. Herby. Polacy na różne sposoby zaznaczyli swą obecność na pewnej znanej uczelni. Wszystko wtopione w krajobraz uniwersyteckiego miasta, na północy Włoch.

Święty i sztuka

01

Dawne elementy wyposażenia uniwersytetu padewskiego, jako ściana pamięci. Foto ARS

Stare miasto okalają resztki murów obronnych. Dotykają one niezbyt urodziwego kanału, w którym znaleźć można ryby, szczury, nutrie i kaczki. Na małych, wybrukowanych uliczkach usłyszeć można zaśpiewy włoskiego języka, ale i angielski, polski, niemiecki, rumuński, hiszpański. Padwa to miasto świętych i naukowców. Swoją sławę zawdzięcza powstaniu drugiego po Bolonii uniwersytetu, a także św. Antoniemu i pięknym freskom w kaplicy Scrovegnich.

03

Popiersie Jana Zamoyskiego na Uniwersytecie w Padwie. Foto ARS

Uczelnia powstała w 1222 r. Miała charakter wolnego uniwersytetu. Działała jako stowarzyszenie studentów, zapewniające powszechny dostęp do danych katedr naukowych. W ramach zajęć prowadzono wykłady z nauk ogólnych, teologii i prawa. Jak wspomina Ryszard Demel w połowie XIII w. we wszechnicy padewskiej istniały dwie korporacje studenckie, każda z własnym rektorem. Byli to studenci przedalpejscy nazywani „cytramontaci” i zaalpejscy czyli „ultramontanci”. Pod koniec XIV w. powstały dwa wydziały zrzeszające prawników oraz tzw. „artystów” czyli filozofów, teologów i studentów medycyny.

Przybyli znad Wisły

Jednym z pierwszych Polaków, którego obecność odnotowano w murach padewskiego Uniwersytetu był znany wyłącznie z imienia Mikołaj, piastujący rolę rektora w 1271 r. Dalej doktor medycyny, niejaki Aimericus Polonus. Wśród studentów wielu kanoników, kanclerzy, dyplomatów, czy późniejszych biskupów, a także możnowładców i potomków herbowych rodów. Byli także ponoć królowie – Stefan Batory i Jan Sobieski. Polacy stanowili jedną z najliczniejszych grup obcokrajowców pobierających nauki na uniwersytecie. Wyprzedzali ich liczebnie jedynie Niemcy i Czesi.

02

Fresk przedstawiający Jana Kochanowskiego studenta uniwersytetu w Padwie. Foto ARS

Najznamienitszym ze studentów Uniwersytetu w Padwie był Mikołaj Kopernik. Zawitał on do miasta w 1501 r. w celu studiowania nauk medycznych i greki. Wcześniej przebywał w Bolonii na tamtejszej, równie znanej uczelni. W Padwie spędził natomiast trzy lata. W tym czasie zawitał również w niedalekiej Ferrarze, gdzie z prawa kanonicznego otrzymał doktorat.

Innym polakiem, którego późniejsze działania miały wielkie znaczenie dla rozwoju ludzkości był niejaki Josephus Struthius, czyli Józef Struś. Był to żyjący w XVI w. klinicysta, lekarz Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, naukowiec wsławiony badaniami tętna, a także burmistrz Poznania. Pobierał nauki medyczne w Padwie, w tym samym czasie kiedy na posadzkach uczelni słychać było i kroki Kopernika.

Zapisane w sztuce

Zwiedzając Uniwersytet natknąć się można na ślady Polaków nieomal wszędzie. Wśród herbów zdobiących krużganki znajdują się znaki Radziwiłłów, Tarnowskich, Ossolińskich, Lubomirskich i wielu innych rodów. W sali, w której stoi oryginalna katedra Galileusza, który królował uczelni pod koniec XVI w., znajdują się również freski portretujące znanych studentów. A tam postaci Kopernika, Kochanowskiego, Batorego oraz Vitello, czyli Ciołka. Na uniwersytecie napotkać również można marmurowe popiersia Mikołaja Kopernika i Jana Zamoyskiego. Padewski uniwersytet do dziś dnia cieszy się sławą, a wśród studentów i wykładowców napotkać można przybyszów z nadwiślańskiego kraju.

Niniejszy tekst opublikowany został na łamach “Vectora Polonii”, marzec 2014 r, http://www.vectorpolonii.com/.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s